Патріотичне виховання

« Виховання любові у дітей до спадщини українського народу та розвиток усного українського мовлення».

Мова-невичерпне джерело розумового розвитку дитини, скарбниця всіх знань. Слово виховує, навчає і розвиває дитину. Постає питання: як навчити дитину дошкільного віку оволодіти українською літературною мовою з усіма її лексичними, граматичними, орфоепічними, стилістичними, фразеологічними нормами? Перш за все, для навчання дітей оволодінню нормами літературної української мови потрібна людина-вихователь, який сам добре володіє мовою, мовленнєвим етикетом, культурою мовлення, якій притаманні виразність, емоційність і правильність вимови. З цією метою для вихователів Холодногірського району на базі ЗДО № 447 створений постійно діючий семінар на тему „Вивчення української мови. Культура мовлення вихователя”, керівником якого є вихователь Константинова Вікторія Миколаївна. Семінар проводиться кожного місяця, вихователі охоче відвідують його, отримують консультації щодо методів навчання та розвитку українського мовлення, як будувати свої заняття, ігри щоб вони були змістовними, цікавими для дітей. За останні роки були проведені семінари для вихователів на теми:

1. Фонетика. Правильна вимова українських звуків
  2. Лексика. Словникове багатство української мови. Створення тлумачних словників у кожній віковій групі
  3. Специфіка української фонетики, лексики, граматики у порівнянні з російською мовою
  4. Методи і прийоми навчання дітей українському мовленню
  5. Український ігровий дитячий фольклор
  • Українські прислів я, приказки та загадки
  • Українська казка
  • Малі форми українського фольклору

Без знання історіі українського народу неможливе вивчення української мови.

З цією метою в нашому дитячому садку працює творча група з народознавства, яка займаєтся вивченням історії Слобожанщини, свят, традицій, обрядів, звичаїв, вивчають мистецтво розпису на Україні.

Шляхом проведення цих семінарів вихователі здобувають знання з української мови, знання усної народної творчості, народних традицій, свят, традицій та обрядів, історії Слобожанщини.

Здобуті знання вихователі несуть до своїх дітей, уміло втілюючи в дитячі голівки.

У нас, у Харкові, українська мова звучить не в кожній родині з бажанням, з повагою. І якби не хотілось вихователеві, щоб дитина оволоділа  українським мовленням, якщо в сім ї з дитиною не спілкуються українською мовою, а ще страшніше забороняють розмовляти цією мовою, то результату щодо оволодіння дітьми українським мовленням, мовленнєвим етикетом, не буде.

Ми поставили перед собою ціль – виховувати любов до українського слова, народу, його звичаїв, традицій, свят, обрядів.

Як зробити так, щоб вивчення  української мови було цікавим і дітям, і батькам?

І ось тоді ми звернулись до українського фольклору. На основі історичного матеріалу щодо святкування календарних народних свят було створено в нашому дитячому закладі:

1. Таблицю „Свята календарного року”
  2. Розроблені конспекти занять щодо теми, в яких дотримувались всі методичні вимоги мовленнєвого заняття на такі теми:
    • вивчення колискової пісні
    • дари осені
    • поіздка на Сорочинський ярмарок
    • водосвяття на Слобожанщині
    • рідна мати моя...
    • великоднє свято без писанки не можливе
    • святкування Марини
  3. Були запрошені та приймали участь батьки наших дітей на святах:
    • поіздка на Сорочинський ярмарок
    • свято Андрія – „Калита”
    • Водосвяття
    • Масляна (проводи зими на подвір’ї дитсадка з казковими героями, змаганнями, із смачними блинцями, з українськими піснями)
    • свято рідних матусь і бабусь
    • зустріч весни
    • Великдень
    • Івана Купала

Традицією нашого ЗДО стало колядування, щедрування, посівання. Напередодні цих свят діти розучують колядки, щедрівки, посівальні пісні.

8 січня діти і дорослі, переодягнувшись ведмедем, козою та іншими казковими персонажами колядують, промовляючи колядки, ходячи від однієї групи до другої.

13 січня дитячі колективи відвідують кабінети завідуючої, методиста, медичної сестри, співаючи щедрувальних пісень.

14 січня хлопчаки нашого дитсадка посівають зерном, пшеницею та всякою пашницею в світлиці та кабінетах.

Справді святковий настрій надовго залишається в душі після того, як побудеш у звичайній чисто вибіленій хаті, де стіни і комин печі наче співають так гарно, з такою любов ю, з таким натхненням написано на них квіти, хмелики та жар-птиці.

З допомогою батьків зроблено в кожній групі український осередок, який відображає інтер’єр старовинної кімнати, прикрашеної рушниками ручної праці, старовинними килимами, вишивками, прялкою, піччю, посудом, скриною та ін.

Для батьків була проведена така робота:

Створено консультативний пункт, де проводяться заняття з української мови, проводяться бесіди щодо мовлення в сім ї.

Такими репродуктивними і еврістичними методами роботи, як бесіда, консультації, проведення свят, створення світлиці, заняття, гра створили інтерес у дітей та батьків до вивчення українського мовлення.

Результатами нашої роботи є:

• Діти оволоділи правильною звуковимовою, ставлять наголос в словах
  • Діти з інтересом вивчають українські слова, речення
  • Узгоджують слова в реченні в роді, числі, відмінку, вживають різні частини мови в своєму мовленні, правильно будують речення
  • Діти володіють загальною культурою мовлення, мовленнєвим етикетом
  • Діти знають звичаї, традиції, обряди, свята українського народу
  • Мають деякі відомості з історіі Слобожанщини
  • В цьому році діти моєї групи пройшли тестування на знання української мови і зараховано 15 дітей в гімназичні українські класи
  • Діти – випускники нашого дитсадку продовжують бути учасниками художньої самодіяльності міста Харкова.